تحریک مغناطیسی مغز در درمان افسردگیتحریک مغناطیسی مغز (rTMS) یکی از روشهای درمانی بسیار جالب است که در ده سال گذشته وارد عرصه پزشکی شده است. با استفاده از این روش می توانیم فعالیت قسمت خاصی از قشر مغز را کاهش یا افزایش دهیم. این روش درمانی در موارد خاصی مانند درمان افسردگی یا سکته مغزی کاربرد ثابت شده دارد و کاربرد آن در موارد دیگری هنوز در دست تحقیق است: مانند کمک به درمان تشنج، پارکینسون، وسواس، اعتیاد و ...
در بیماری افسردگی فعالیت قسمت کوچکی از مغز که در قسمت خارجی و عقبی لوب پیشانی در سمت چپ قرار دارد کم می شود. تحریک مغناطیسی مغز می تواند به تدریج فعالیت این منطقه را بیشتر کرده و علائم افسردگی را برطرف کند. حدود 75% بیماران از این روش درمان سود می برند.
از مزایای درمان با "تی ام اس" عدم وجود عوارض وخیم، عدم نیاز به بستری یا بیهوشی و عدم دریافت دارو و مواجهه با عوارض آن است. بیمار بلافاصله بعد از هر جلسه درمان (که حدود 20-30 دقیقه طول می کشد) می تواند به زندگی عادی خود برگردد.
تحریک مغناطیسی مغز برای کدام بیماران افسردگی مناسب است؟  این روش برای کسانی مناسب است که به درمان دارویی پاسخ مناسب نداده اند، دچار عوارض دارویی شده اند یا به دلیلی مایل به استفاده از دارو نیستند. انتخاب بیمار مناسب برای درمان با "تی ام اس" با پزشک متخصص اعصاب و روان است.
در ایران چندین مرکز خدمات "تی ام اس" را به بیماران ارائه می دهند که بیشتر آنها فقط در زمینه درمان افسردگی کار می کنند. در جنوب کشور "مرکز جامع توانبخشی دکتر محمودی" این درمان را جهت بیماران مبتلا به سکته مغزی و بیماران مبتلا به افسردگی ارائه می دهد.


مطالب فوق توسط پزشکان و گروه علمی همراه سلامت بررسی و تایید شده است . همراه سلامت سامانه مراقبت شخصی برای تمام مردم ایران می باشد .
شما میتوانید با مراجعه به بخش های مورد نظر کافه سلامت پرسش های هود را مطرح کنید یا نظریات و تجربیات خود را در اختیار دیگران بگذارید .
سامانه همراه سلامت برای کاربران خود امکان مشاوره آنلاین با پزشکان و سایر متخصصین حوزه سلامت را فراهم کرده است . جهت اطلاع بیشتر به وب سایت مشاور آنلاین مراجعه فرمایید .

تحریک مغناطیسی مغز در درمان افسردگی

همراه سلامت, همکار سلامت, پزشک آنلاین, بهترین پزشکان, میگرن, تله مدیسین, TMS, تی ام اس, تحریک مغناطیسی 

پیوندها

دانش همراه سلامت