سوء مصرف مواد

شناخت و سوء مصرف مواد


با وجود فراگیر بودن سوء مصرف مواد  اغلب مردم  از  تظاهرات اعتیاد و عوارض آنها  اطلاع کافی ندارند در ذیل به آن مختصری اشاره میشود.
1.    مواد افیونی
الف) تریاک : (مورفین و کدیین) از  مشتقات طبیعی تریاک و (هروئین و هیدرومورفین) از ترکیبات طبیعی آن هر دو از گیاه خشخاش گرفته میشوند.
2.    مواد شبه افیونی
مخدرمصنوعی تاثیری همانند مواد افیونی دارند اما از تریاک گرفته نمیشوند. (مانند متادون و بوپرنوروفین(
تاثیر مصرف:
اثرات جسمی شامل حس گرما،تنگی مردمک چشم،برافروختگی صورت ،ضعف تنفس، تهوع،استفراغ، سرخوشی و لذت و افسردگی متعاقب آن
علائم مسمومیت با مواد مخدرافیونی وشبه افیونی شامل کندی تنفس،کاهش دمای بدن، کاهش فشار خون و ضربان قلب ،عدم پاسخ دهی به محیط اطراف
3.    مواد توهم زا
تغییرات خلقی و توهم به خصوص توهم بینایی از اثرات این مواد هستند.قوی ترین آنها ال .اس.دی (LSD) است، که  اشکال مختلفی مثل قرص های بسیار کوچک (نقره ای،خاکستری) کپسول و پودر و مایع فاقد رنگ و بو دارد.
تاثیرمصرف:
معمولاً بعد از نیم ساعت تاثیر شروع شده و در 2 تا 6 ساعت به حداکثر می رسد و تا 12 ساعت آهسته کم می شود.
تاثیر جسمی:
افزایش ضربان قلب، افزایش فشار خون، افزایش حرارت بدن ،گشاد شدن مردمک ، لرزش دست
اثرات روانی: ترس ،دلهره،افسردگی، سوءظن،خودآزاری
4.    حشیش
ماری جوانا، بنگ، یا گراس همه نامهای دیگر حشیش هستند، از گیاه شاه دانه به دست می آید و ایجاد وابستگی جسمی و روانی و احساس ولع شدید به مصرف از عوارض آن است.
5.    کوکائین
 از اعتیاد آورترین و خطرناک ترین موارد سوء مصرف است و از برگ گیاه کوکا گرفته می شود. کراک نوعی از کوکائین است که باعث سرخوشی ،افزایش انرژی ،احساس خوب بودن عمومی می شود.
کوکائین 6 تا 8 ساعت پس از مصرف در ادرار قابل تشخیص است.
6.    الکل
یکی از شایع ترین موارد مورد سوء مصرف در دنیا است ،با توجه به سهولت دسترسی به این ماده ارزان بودن آن به کرات مورد سوء مصرف واقع می شود که می تواند منجر به کوری اغما و حتی مرگ می شود. از جمله عوارض طولانی مدت آن بیماری معده ،درگیری مری و کبد است.
 
7.    اكستاسي:
اكستاسي يكي از مواد اعتيادآور رايج در ميان بعضي جوانان امروزي است. بر اساس آمارهاي تخميني 2.8 ميليون جوان در سراسر دنيا حداقل يك بار در طول عمر خود از اين ماده استفاده كرده‌اند و عده‌اي از آنها، مصرف اين ماده را ادامه مي‌دهند. اين ماده مخدر روان‌گردان، بسيار خطرناك بوده و به شكلهاي مختلف تزريقي، قرص، ژل، برچسب و نوشيدني موجود مي‌باشد. اكستاسي معمولاً‌به شكل قرص‌هاي رنگي است كه روي اين قرص‌ها شكلهايي مانند قلب، پروانه، ستاره و حروف لاتين حك شدهاست.
اين قرص‌ها در بين مصرف كنندگان با نام‌هاي مختلفي مثل قرص X ، قرص عشق، قرص نشئه، بمب شادي، سوپرمن، مرسدس، استار و جت شناخته مي‌شوند.
8.    ترامادول
عوارض سوء مصرف داروي ترامادول خطرناک‌تر از ترياک است، اين دارو در اثر مصرف بدون دستور پزشک اعتياد آور و تشنج زا بوده که در بعضي موارد سم زدايي بسيار مشکل انجام مي‌شود.
بسياري از مردم و حتي پزشکان نيز از عوارض خطرناک ترامادول آگاهي كاملي ندارند.
هر بار مصرف این دارو فرد را دچار آسیب های شدید مغزی می نماید و افزایش تمایل به خودکشی از عوارض اجتناب ناپذیر ترامادول مي باشد.

مطالب فوق توسط پزشکان و گروه علمی همراه سلامت بررسی و تایید شده است . همراه سلامت سامانه مراقبت شخصی برای تمام مردم ایران می باشد .
شما میتوانید با مراجعه به وبسایت "از متخصص بپرس" پرسش های خود را مطرح کنید یا نظریات و تجربیات خود را در اختیار دیگران بگذارید .سوء مصرف مواد

سوء مصرف مواد, همراه سلامت, همکار سلامت, بهترین پزشکان, پزشک آنلاین, تله مدیسین, بهترین پزشک 

پیوندها

دانش همراه سلامت