ضرورت استفاده از کرم های ضد آفتاب

استفاده از کرم های ضد آفتاب و راهنمای خرید ضد آفتاب مناسب


یکی از مهمترین عوامل موثر در ایجاد سرطان پوست نور آفتاب می باشد .

امروزه ميدانيم قرار گرفتن در معرض تشعشعات ماوراي بنفش (UV0 خورشيد، عوارضي از قبيل پيري پوست، حساسيت نسبت به نور، اريتم (قرمزي پوست) و بدخيميهاي پوستي را در پي خواهد داشت. اشعه UV موجود در نور آفتاب بسیار خطرناک است که برای جلوگیری از اثر آن باید از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کرد.


برای خرید یک ضد آفتاب خوب چه مواردی را باید در نظر بگیریم ؟؟؟

 در خرید كرم های ضد آفتاب، نكته ضروری میزان  SPF (فاکتور محافظت در برابر نور خورشید) است. SPF عیار حفاظتی پوست در برابر تابش ماوراءبنفش است كه حداقل عدد آن ۱۵ و حداكثر آن 100 است كه تجویز آن بسته به نوع پوست و شرایط زندگی افراد و منطقه جغرافیایی متفاوت است.  

به مصرف كنندگان تركيبات ضدآفتاب توصيه ميشود كه به ميــزان  SPF (فاكتور محافظت كننده در برابر نور خورشيد) ذكر شده بر روي محصول كه به صورت عددي بين 15 تا 100 درجه بندي مي شود توجه كنند.

 

 SPF نشان دهنده آن است كه مصرف كننده پيش از رسيدن به مرحله آفتاب سوختگي، چه اندازه ميتواند زير نور آفتاب بماند .به عنوان مثال اگر 10 دقيقه طول بكشد تا پوست شخصي در برابر آفتاب بسوزد، براي كرمي با 15 SPF مدت اثر اين كرم براي پوست فرد 150 دقيقه خواهد بود و پس از آن كرم را بايد تجديد نمود (يعني زمان رسيدن به آفتاب سوختگي خود را در عدد SPF كرم ضرب كنيد تا مدت اثر كرم ضد آفتاب خود را بدست آوريد)  

به نكته هاي زير هنگام انتخاب كرم ضد آفتاب دقت كنيد:

• SPF آن حداقل 15 يا بالاتر باشد.

• مناسب نوع پوست بوده و خيلي چرب نباشد.

• ضدتعريق و قابل شستشو باشد.

• تاريخ مصرف آن نگذشته باشد.

• ساخت يك شركت معتبر باشد و تقلبي نباشد.

• كرم با پوست شما سازگار باشد و سبب تيرگي نشود و به اصطلاح بر پوست بنشيند.


چگونه ضد آفتاب را به كار ببريم: 

1. قبل از مصرف كرم ضدآفتاب از كرم مرطوب كننده استفاده كنيد يا از كرم ضدآفتاب محتوي مرطوب كننده استفاده كنيد.

2. ضد آفتاب بايد به تمام نقاط باز بدن ماليده شود. به خصوص صورت ، گوش ها ، گردن قسمت هاي فوقاني سينه ، پشت دستها ، قسمت هاي بدون موي سر در مردان.


3. هر نوع ضدآفتاب بيشتر از سه ساعـت روي پوست مؤثر نيست و بايد بعد از 3 ساعت تكرار شود .

4. بيشترين مقدار اشعه در فاصله زماني 10 صبح تا 3 بعد از ظهـر به زمـيـن مي رسد. در اين فاصـله زماني از قرار گـرفـتن بطور مستـقـيم در برابر اشعـه آفـتاب اجـتـناب شود .

5. پس از غوطه ورشدن در آب مجدداً بايد ازضدآفتاب استفاده كرد. به دنبال ورزش و فعاليت هاي بدني كه تعريق بدن سبب پاك شدن ضدآفتاب مي گردد بايد دفعات استفاده از اين فرآورده را افزايش داد .

6. ايده آل است كه حدود 30 دقيقه قبل ازقرار گرفتن در معرض آفتاب از ضدآفتاب استفاده شود تا

زمان لازم براي نفوذ ماده به درون لايه كراتيني پوست فراهم باشد.

مطالب فوق توسط پزشکان و گروه علمی همراه سلامت بررسی و تایید شده است . همراه سلامت سامانه مراقبت شخصی برای تمام مردم ایران می باشد .
شما میتوانید با مراجعه به وبسایت "از متخصص بپرس" پرسش های خود را مطرح کنید یا نظریات و تجربیات خود را در اختیار دیگران بگذارید
.

تله مدیسین, همراه سلامت, بهترین پزشکان, پوست و مو ,سرطان پوست, پزشکی از راه دور, دانش سلامت, ضدآفتاب, پوست 

ضرورت استفاده از کرم های ضد آفتاب

تله مدیسین, همراه سلامت, بهترین پزشکان, پوست و مو ,سرطان پوست, پزشکی از راه دور, دانش سلامت, ضدآفتاب, پوست 

پیوندها

دانش همراه سلامت