رابطه ایست قلبی و داروهای فشار خون

داروی معمول فشار خون ممکن است خطر ابتلا به ایست قلبی را افزایش دهد


آیا ممکن است مصرف داروی فشار خون  موجب مشکل خطرناک و کشنده قلبی شود؟
یک مطالعه اولیه نشان می دهد که یک دارو که معمولا پزشکان برای درمان آنژین قلبی و فشار خون تجویز می کننند  ممکن است خطر ابتلا به اختلال قلبی را افزایش دهد.
ایست قلبی زمانی اتفاق می افتد که قلب  پمپاژ خون در بدن را متوقف کند . اگر فرد درمان نداشته باشد، توقف ضربان قلب در عرض چند دقیقه می تواند مرگبار باشد.
بنا بر آمار انجمن قلبی قلب آمریکا (AHA)، حدود 475،000 نفر در سال از ایست قلبی میمیرند. این میزان مرگ نسبت به بیماری های دیگر مانند سرطان کولورکتال (روده بزرگ)، سرطان پستان، سرطان پروستات، ذات الریه، آنفولانزا، حوادث ناشی از وسایل نقلیه، اسلحه گرم، اچ آی وی و آتش سوزی خانه بیشتر است .
انجمن قلب آمریکا ایست قلبی را "یکی از مرگبارترین مشکلات سلامتی عمومی در ایالات متحده " توصیف میکند . پس از آنجایی که ایست قلبی جدی و رایج است دانستن عوامل و فاکتور های خطر آن ضروری می باشد.
برای این منظور، شورای احیا قلب اروپا پروژه ای را تهیه کرده که اطلاعات مربوط به ایست قلبی را جمع آوری می کند.(شبکه ایست قلبی ناگهانی اروپا (ESCAPE-NET) )
یک عامل خطر جدید؟
در مطالعه اخیر با استفاده از داده های ESCAPE-NET، مشخص شد که یک گروه متداول از داروها ممکن است نقش مهمی در ایست قلبی داشته باشد.
شرکتهای داروسازی از ماده دی هیدروپیریدین در بعضی داروهای درمان فشار خون بالا و آنژین قلبی استفاده می کنند.
این پروژه بر روی دو  نوع داروی فشار خون حاوی دی هیدروپیریدین متمرکز بود: نیفدیپین و آملودیپین.
محققان یافته های خود را در EHRA 2019، کنفرانس سالانه انجمن قلب اروپا، که در لیسبون، پرتغال برگزار شد، ارائه کردند.
این تحقیق روی بیش از 10،000 بیمار که دی هیدروپیریدین مصرف میکردند و 5000 نفر گروه کنترل (بدون مصرف دارو) انجام شد .
تجزیه و تحلیل آنها نشان داد که افرادی که نیفديپین با دوز بالا مصرف می کردند، نسبت به افرادی که دی هیدروپیریدین مصرف نکردند و یا افرادی که آملوديپين مصرف می کردند به احتمال بیشتری به ایست قلبی در خارج از بیمارستان دچار شده اند.
با توجه به یافته های فوق بیماران و پزشکان باید در مصرف داروی نیفدیپین (که با نام تجاری آدالات هم موجود است) با دوز بالا احتیاط بیشتری به خرج دهند.

مطالب فوق توسط پزشکان و گروه علمی همراه سلامت بررسی و تایید شده است . همراه سلامت سامانه مراقبت شخصی برای تمام مردم ایران می باشد .
شما میتوانید با مراجعه به وبسایت "از متخصص بپرس" پرسش های خود را مطرح کنید یا نظریات و تجربیات خود را در اختیار دیگران بگذارید
.


 

رابطه ایست قلبی و داروهای فشار خون

همراه سلامت, همکار سلامت, بهترین پزشکان, پزشک آنلاین, تله مدیسین, بهترین پزشک, قلب و عروق, فشار خون, سکته قلبی, سکته مغزی, دارو 

پیوندها

دانش همراه سلامت